Wycieczka do Budapesztu

Warszawskie drapacze chmur

Warszawskie drapacze chmur

Post by relatedRelated post

Na całym świecie miejsce na budowę nowych budynków najdroższe są w dużych stołecznych miastach, z tego powodu już od bardzo dawna w stolicach państw i innych wielkich aglomeracjach postawiono na budowę1) wzwyż; nie inaczej jest także w naszej stolicy. Pierwszy warszawski drapacz chmur powstał już na początku dwudziestego wieku w latach 1906-1908 i miał 51m wysokości, także jeszcze przed wojną został zbudowany budynek Prudential, który liczył 17 pięter i miał 66 metrów wysokości (obecnie remontowany).
W latach 1952-1955 został wybudowany najwyższy do czasów obecnych budynek stolicy, budzący liczne kontrowersje (niektórzy uważają, że powinien zostać wyburzony) Pałac Kultury i Nauki. Liczy on 237 metrów wysokości wraz z iglicą.
Natomiast najwyżej położone powierzchnie użytkowe w Warszawie mieszczą się Warsaw Trade Tower, który to budynek ma 208 metrów wysokości i 43 piętra. Inne drapacze chmur wybudowane i w trakcie budowy w naszej stolicy to trzeci, co do wielkości hotel w Europie pięciogwiazdkowy Intercontinental (164 m wysokości i 45 pięter), Cosmopolitan (157 m i 42 piętra), a przy ulicy Złotej powstaje najwyższy budynek mieszkalny w Warszawie (192 m i 55 pięter).

About