Wycieczka do Budapesztu

Tropikalne lasy Amazonii

Tropikalne lasy Amazonii

Post by relatedRelated post

Amazonia to wyjątkowy obszar położony w Ameryce Południowej, w dużej mierze ukształtowany przez dorzecze Amazonii, Orinoko oraz kilku innych mniejszych rzek. To nadaje jej wyjątkowego charakteru i powoduje, że na tym ternie wykształciły się lasy tropikalne. Będące siedliskiem niezliczonej ilości gatunków roślin, owadów i ssaków oraz ptaków.

Lasy tropikalne to nie jedyna ich nazwa, zwane są także lasami strefy równikowej, deszczowymi czy też higromegatermicznymi. Ich cechą charakterystyczną jest wysokość – nawet do 80 metrów o prostym pniu. To powoduje, że w tego typu lasach praktycznie nie wykształciła się warstwa krzewów i runa leśnego co jest znane z Polskich lasów. Mimo jednak tego faktu, lasy Amazonii wcale nie są przez to mniej ciekawe.
Amazonia – tropikalny raj

Jest tam wielowarstwowy układ drzewostanu, bogaty w liany i porośla (epifity). Panuje tam klimat iście tropikalny – jest zarówno gorąco jak i wilgotnie. Brak tutaj wyróżnienia pór roku i dlatego rośliny nie zrzucają liści. Jednak jedyne co się dzieje to fakt, nieustannie padającego deszczu. Zaletą lasów tropikalnych nie tylko w Amazonii mimo, iż te określane są jako „zielone płuca świata” jest ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla, a co więcej olbrzymiej produkcji tlenu.

Ponadto o czym niewielu z nas zdaje sobie sprawę wpływają na obieg hydrologiczny ziemi. Poprzez nadmierne parowanie z terenów lasów tropikalnych, para wodna w atmosferze tworzy chmury deszczowe, które z powrotem uwalniają wodę do obiegu i tak toczy się cały proces. Dlatego tak ważne jest, aby zahamować proces nadmiernej wycinki lasów tropikalnych, szczególnie tej prowadzonej w sposób destruktywny dla żyjących tam zwierząt.

Jednak lasy tropikalne Amazonii, to nie tylko miejsce życia niezliczonych gatunków owadów, roślin czy ssaków. Są także miejscem bytowania niektórych plemion. Plemion, które nie znają słowa cywilizacja, a jedne czym się zajmują to łowiectwo, zbieractwo czy uprawa roli. Dla nas zarówno Polaków, jak i innych narodowości Europejskich może wydawać się to nie możliwe jednak im to co daje teren wystarczy, aby przeżyć.

About