Wycieczka do Budapesztu

TORUŃ ? PIERNIKOWE MIASTO

TORUŃ ? PIERNIKOWE MIASTO

Post by relatedRelated post

Toruń, miasto Kopernika i pierników zaliczane jest do siedmiu cudów Polski i zawsze godne jest, aby je odwiedzić.
Stary rynek Torunia to ewenement na skalę europejską: prawie połowa jego budynków to budowle sięgające pamięcią do średniowiecza zbudowane z czerwonej cegły. Są świadectwem jak potężna i bogata była średniowieczna klasa toruńskich mieszczan.
Najbardziej reprezentacyjnym gmachem jest oczywiście Toruński ratusz, gdzie przed głównym wejściem położona jest pamiątkowa tablica mająca przypominać człowieka, który wymyślił (między innymi) rogaliki ? ciastka mające przypominać turecki półksiężyc, a które miały na zawsze upamiętnić zwycięstwo wiedeńskie Jana III Sobieskiego nad Turkami. Takich miejsc upamiętniających ?słodkości? w tym mieście jest więcej, bo właśnie te ?słodkości? rozsławiły Toruń na cały świat (oczywiście nie można tu zapomnieć także o zasługach w tym względzie naszego wielkiego Kopernika).
Przed Dworem Artusa jest trochę bardziej ?współcześnie?: otóż Torunianie chcąc pochwalić się także dzisiejszymi sławnymi obywatelami, stworzyli tutaj toruńską Aleję Gwiazd, na której widnieją nazwiska uznanych aktorów i uczonych wywodzących się tego pięknego miasta.

About