Wycieczka do Budapesztu

Porto

Porto

Post by relatedRelated post

Porto to rozsławiony dzięki mocnemu i aromatycznemu winu o tej samej nazwie region północnej Portugalii. Turystów przyciągają tu także dostojna rzeka Duro, malownicze winnice a także tętniące życiem piękne zabytkowe miasta. Samo miasto Porto jest przepiękne; w czasach rzymskich był tu duży targ, do którego ciągnęły karawany z całego Półwyspu Iberyjskiego, jednak największy rozkwit miasta i światowy rozgłos zyskało w XVIII stuleciu za sprawą produkcji i eksportu win. Miasto stało się gospodarczą potęgą; z winnic, które wyrosły wzdłuż całej rzeki Duro zwożono ten szlachetny trunek łodziami tzw. rabelos; po rzece pływały całe duże flotylle tych łodzi i stały się one charakterystycznymi dla tego krajobrazu.
Warto odwiedzić położoną na wzgórzu dzielnicę Ribeirę, której poplątane uliczki biegnące w górę i w dół wzgórza zapraszają do spacerów, aby chłonąć niepowtarzalny klimat tego miejsca. Domy ? należące niegdyś do rybaków i dokerów teraz zamienione są na restauracje, w których można zjeść serwowane na kilkaset sposobów ryby i owoce morza.
Charakterystyczne są też azulejos, czyli białe płytki pomalowane szkliwem w kolorze błękitnym zdobiące fasady domów i kościołów.

About