Wycieczka do Budapesztu

Co warto zobaczyć w Stambule?

Co warto zobaczyć w Stambule?

Post by relatedRelated post

Co warto zobaczyć w Stambule anonserek – humor?

Stambuł jako miasto z niezwykle bogatą historią, sięgającą V wieku przed naszą erą, ma do zaoferowania zwiedzającym moc atrakcji i zabytków, jakiej nie powstydziłby się nawet Rzym. Planując zwiedzanie, warto zarezerwować sobie na to odpowiednią ilość czasu, gdyż naprawdę jest co podziwiać.

Do Stambułu najlepiej dostać się drogą powietrzną. Codzienne loty do Stambułu przywożą każdego dnia tysiące turystów, pragnących na własne oczy ujrzeć Błękitny Meczet, czy zrobić zakupy na osławionym tureckim bazarze. Są to atrakcje bez których nikt nie wyobraża sobie wizyty w tym wielkim mieście.
Najbardziej charakterystycznym obiektem w Stambule jest Hagia Sofia. Jest to dawny Kościół pochodzący z VI wieku naszej ery. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turcję, został przebudowany na meczet,a obecnie pełni jedynie funkcję muzeum. Jest to nieprawdopodobnie monumentalna budowla, urzekająca bogactwem ozdób i wyszukanym wystrojem. Szczególnie warto zwrócić uwagę na witraże zdobiące wnętrze świątyni.

Poza Hagia Sofia, w mieście znajduje się jeszcze wiele innych muzułmańskich świątyń, jednak uwagę warto zwrócić głównie na Błękitny Meczet. Miał on przyćmić swym rozmachem wszystkie inne budowle w mieście. Swą nazwę zawdzięcza kolorowemu wnętrzu, w którym dominuje błękit. Świątynia otoczony jest sześcioma minaretami. Przy wejściu należy pamiętać o zdjęciu butów oraz zakryciu ramion oraz kolan.

Stambuł to jednak nie tylko meczety. Znajdują się tu również liczne muzea. Niezwykle ciekawe jest Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, posiadające w swych zbiorach liczne rękopisy z VII do XIX wieku, kolekcję ręcznie tkanych dywanów tureckich oraz liczne zbiory etnograficzne.
W dawnym Konstantynopolu znajduje się również wiele pałaców, z czego najokazalszym jest pałac Tokapi. W jego skład wchodzi kilka dziedzińców, bram, wież wartowniczych oraz harem. Pałac jest w całości udostępniony dla turystów.

Zwiedzanie Stambułu nie byłoby pełne bez zakupów na prawdziwym tureckim bazarze. Największym z nich jest Wielki Bazar o powierzchni ponad 3000 ha. Można kupić praktycznie wszystko, przy czym nie można zapomnieć o targowaniu się, gdyż jest to ważny element kultury.
Nie jest łatwo podczas jednego pobytu zobaczyć wszystkie warte uwagi atrakcje. Stambuł jest z tych miejsc, do których wraca się później jeszcze wiele razy.

About